50 Tele och Fiberoptik

Jobbar du med Tele, Data eller säkerhet? Vi på Ahlsell hjälper dig hitta produkterna inom säkerhet och integration. Oavsett om du jobbar med elteknik, inbrottslarm, passagesystem har vi sortimentet. Här finner du fiberoptik, telefoni, antennmaterial och strömförsörjning för installation. Smarta lösningar från flertalet stora leverantörer. Med erfarenhet från elinstallation har du en bra grund för ett utökat arbete inom säkerhet. Utforska vårt breda utbud här i webbutiken eller besök din närmsta Ahlsellbutik.

Grenuttag 19"  fabr. Brennenstuhl
Brennenstuhl
Grenuttag 19" fabr. Brennenstuhl
8-vägs grenuttag med fästvinklar för montage i 19"-rac.
6-vägs grenuttag med utbytbar 10A säkring och överspänningsskydd upp till 30 kA.
Hyllplan 19" 1HE fast, a-collection
Hyllplan 19" 1HE fast, a-collectionHyllplan 19" 1HE fast, a-collection
a-collection
Hyllplan 19" 1HE fast, a-collection
Fasta hyllor för montage i 19" profiler. Hyllorna tar 1HE och har en lastkapacitet på 25kg. Levereras inkl. korgmutter + skruv.
Korgmutter M6, MP Bolagen
MP bolagen
Korgmutter M6, MP Bolagen
Korgmutter M6 med skruv M6x12 mm avsedd för infästningar i 4-kantshålen på ståndarprofilen.
Korgmuttersats, Schneider Electric
Schneider Electric
Korgmuttersats, Schneider Electric
Korgmuttersats för montering av patchpaneler etc i 19" skåp. Satsen innehåller 50 st korgmuttrar, 50 st M6x16 skruvar samt brickor. För hålbild 8,5x8,5 och 9,5x9,5.
Skruv med muttersats NSV61101 , Hexatronic
Hexatronic
Skruv med muttersats NSV61101 , Hexatronic
Skruv och muttersats för Ericsson stativ.
Väggstativ 19", MP-Bolagen
MP bolagen
Väggstativ 19", MP-Bolagen
Telestativet är en monteringssats av ett 19"-grundstativ enligt SS IEC 297. Skruv för sammansättning ingår. Främre sidan har hål för korgmutter M6 och bakre sidan hål 6,5 x 31,75 mm för M6-skruv och mutter.
Fiberkablage SM Duplex SC/UPC-SC/UPC G657A, Hexatronic
Hexatronic Fiberoptic
Fiberkablage SM Duplex SC/UPC-SC/UPC G657A, Hexatronic
Fiberoptiskt korskopplingskablage blå 2 mm, singlemode G657A med 2 fibrer (Duplex). Kablaget är halogenfritt och är individmärkt och har full spårbarhet. IL 50dB.
Bricka till Ericsson stativ.
Bricka till Ericsson stativ.
Hexatronic
Bricka till Ericsson stativ.
Bricka fyrkantig till NSV61101 för Ericsson stativ
Datastativ 19" justerbart djup, MP-Bolagen
MP bolagen
Datastativ 19" justerbart djup, MP-Bolagen
MP-19"-stativ är en monteringssats som har två standarder i samma stativ – data på ena sidan enligt SS IEC 297 med hål för korgmutter M6.
Fästjärn NSD, Ericsson
Fästjärn NSD, Ericsson
Hexatronic
Fästjärn NSD, Ericsson
Fästjärn avsett för fastsättning av stativet upptill mot vägg. Två fästjärn erfordras för varje stativ. Beroende av fästjärnets montering, framför eller bakom ståndarprofilerna, kan väggavståndet varieras.
Fiberkablage SM Duplex SC/UPC-LC/UPC G657A, Hexatronic
Hexatronic Fiberoptic
Fiberkablage SM Duplex SC/UPC-LC/UPC G657A, Hexatronic
Böjokänsligt Fiberoptiskt korskopplingskablage blå 2 mm, singlemode G657A med 2 fibrer (Duplex). Kablaget är halogenfritt och är individmärkt och har full spårbarhet. IL 50dB.
Mellanstycke Singelmode SC, Nexans
Mellanstycke Singelmode SC, NexansMellanstycke Singelmode SC, NexansMellanstycke Singelmode SC, NexansMellanstycke Singelmode SC, NexansMellanstycke Singelmode SC, Nexans
Nexans
Mellanstycke Singelmode SC, Nexans
Fiberoptiska mellanstycken avsedda för att koppla ihop fiberoptiska kontakter i en fiberoptisk panel. Den keramiska styrhylsan inuti mellanstycket garanterar högsta precision vid sammankoppling av fiberoptiska kontakter.
Olika typer av mellanstycken finns tillgängliga till olika typer av korskopplingspaneler.
Väggskåp Slimline, Eurolan
Eurolan
Väggskåp Slimline, Eurolan
Eurolan Slimline skåp är ett 19" väggskåp för trånga utrymmen eller för montage i "öppen" miljö då designen är diskret. Höjdenheter: 5 (3+2) 3 höjdenheter i ovan kant och två höjdenheter i nederkant.
Kabelstöd nytt, MP Bolagen
MP bolagen
Kabelstöd nytt, MP Bolagen
Nytt kabelstöd för 19" -stativ anpassat till den nya utformningen av ståndarna. Kabelstödet monteras på stativets baksida för att bära upp ledningar till respektive plintrad eller nivå. På kabelstödet finns hål för montering av trådledare MP 869. Kabelstöd finns i två utföranden, epoxylackerad vit (RAL 9010) eller elförzinkade.
Datastativ 19" 48HE, Hexatronic
Hexatronic
Datastativ 19" 48HE, Hexatronic
Ericsson stativ Fast 19" stativ 48HE avsedd för vagnsbult. Levereras med två fästjärn 240mm för väggmontage samt kabelstöd. Höjd: 2200mm Förpackningen innehåller följande detaljer:2 st 675073 ståndare 6 st 675074 ledningsstöd 2 st 675076 topp- och bottenjärn 2 st NSD 60101 fästjärn 16 st NSV 61101 bult med mutter 4 st NSV 45101 bricka
Fiberkablage SM Duplex LC/UPC-LC/UPC G657A, Hexatronic
Hexatronic Fiberoptic
Fiberkablage SM Duplex LC/UPC-LC/UPC G657A, Hexatronic
Fiberoptiskt korskopplingskablage blå 2 mm, singlemode G657A med 2 fibrer (Duplex). Kablaget är halogenfritt och är individmärkt och har full spårbarhet. IL 50dB.
Monteringsverktyg LSA
C3 Connect
Monteringsverktyg LSA
Verktyget (krone verktyg) fixerar tråden, ansluter och klipper i ett och samma moment. Avisolering skall inte utföras. I samma verktyg finns krok för urtagning av tråd och mejsel för demontering av plint från plinthållare.
Uttagslist 19", Eurolan
Eurolan
Uttagslist 19", Eurolan
Horisontell installation i 19" stativ. Europeiskt utförande och IEC 230 uttag. Brunnarna är vridna 45 grader för att förenkla användandet.
Hyllplan 19", MP Bolagen
Hyllplan 19", MP BolagenHyllplan 19", MP BolagenHyllplan 19", MP Bolagen
MP bolagen
Hyllplan 19", MP Bolagen
Hyllplan för lätta laster (normlast 5 kg).
Skruvsats 20 st, MP Bolagen
MP bolagen
Skruvsats 20 st, MP Bolagen
Skruvsats M6x12 mm i förpackning om 20 st. Både skruv och mutter är försedd med taggad fläns, för bästa fäste.
Korgmuttersats M6, a-collection
Korgmuttersats M6, a-collection
Korgmutter+skruv (L=12mm) +plastbricka för att fästa produkter i 19" profiler anpassade för korgmutter.
Montagedetaljer stativ, Hexatronic
Montagedetaljer stativ, Hexatronic
Hexatronic
Montagedetaljer stativ, Hexatronic
Montageskena för montering av apparatenheter användes en skena av U-profil med slitshål i ryggen. U-profil av elförzinkat stål med slitshål.
Hyllplan 19" 60A, Eurolan
Eurolan
Hyllplan 19" 60A, Eurolan
Eurolan rack hyllor är avsedda för att hantera nätverksutrustning som inte kan fästas i 19" profilerna. Samtliga hyllor är tillverkade av pulverlackad stål.
Fiberkablage SM Simplex SC/UPC-LC/UPC G657A, Hexatronic
Hexatronic Fiberoptic
Fiberkablage SM Simplex SC/UPC-LC/UPC G657A, Hexatronic
Böjokänsligt Fiberoptiskt korskopplingskablage blå 2 mm, singlemode G657A med 1 fiber (Simplex). Kablaget är halogenfritt och är individmärkt och har full spårbarhet. IL 50dB.
Fibersvans Pigtail Singlemode Tight buffer SC/UPC 9/125, Nexans
Fibersvans Pigtail Singlemode Tight buffer SC/UPC 9/125, NexansFibersvans Pigtail Singlemode Tight buffer SC/UPC 9/125, Nexans
Nexans
Fibersvans Pigtail Singlemode Tight buffer SC/UPC 9/125, Nexans
Nexans prefabricerade och inmätta fibersvansar med kontaktdon i ena änden. 0,9 mm sekundärskyddad fiber. UPC innebär reflektions­dämpning bättre än 50 dB.
Fiberkablage Villapatch SM Simplex SC/UPC-SC/UPC G657B, Hexatronic
Hexatronic Fiberoptic
Fiberkablage Villapatch SM Simplex SC/UPC-SC/UPC G657B, Hexatronic
Anslutningskablage för villa, vit. Används endast hemma hos kund mellan fiberuttag och aktiv utrustning. Halogenfri vit mantel, diameter 4mm och böjokänslig fiber (G657B).
Fiberuttag inklusive mellanstycke & pigtail, Hexatronic
Hexatronic Fiberoptic
Fiberuttag inklusive mellanstycke & pigtail, Hexatronic
Fiberuttag TD V2.2, godkänt av Skanova, för hemmiljö, avsett för böjokänslig G657-fiber. Uttaget levereras tillsammans med ett enkelt SC mellanstycke med dammlucka och en singlemode pigtail
Monteringssats NBH 10402, Hexatronic
Hexatronic
Monteringssats NBH 10402, Hexatronic
Lämplig för montering av apparater t ex reläcentraler, transformatorer/laddningsaggregat, säkringscentraler m m.
Består av: 5001120 (2 st NBH 10401 monteringsskena), 5001130 (1 st NSG 20701ledningsstöd), 5001155 (4 st NSV 61101 skruv + mutter), 5001165 (6 st NSV 45101 bricka).
Fiberkablage Villapatch SM Simplex G.657B SC/UPC-SC/UPC, Nexans
Fiberkablage Villapatch SM Simplex G.657B SC/UPC-SC/UPC, Nexans
Nexans
Fiberkablage Villapatch SM Simplex G.657B SC/UPC-SC/UPC, Nexans
Förkontakterat fiberoptiskt kablage i olika längder avsedda för terminering mellan vägguttag och aktiv-utrustning i villa eller lägenhet. Det fiberoptiska kablaget har två förkontakterade ändar med SC-kontakter med UPC prestanda. Kabeln innehåller fast sekundärskyddad fiber och är mantlad med en vit flamskyddad-halogenfri mantel.
Skarvskåp T4/96B, Tykoflex
Skarvskåp T4/96B, Tykoflex
Tykoflex
Skarvskåp T4/96B, Tykoflex
Skarvskåp T4 används för anslutning av kablar/mikrodukter uppifrån eller underifrånav skåpet. Skarvskåp T4 114 702 25 har intag för 96 st. mikrokablar/dukter 5-7 mm som har en friktionsfixering med gummiförsedda lameller innanför slitsgaveln. T4 rymmer 4 st Multikassetter vilket medger att 192 (288) enkelfiber alt. 288 4-ribbon kan skarvas i skåpet med möjlighet till midspan."
Väggskåp 19" QE-Box, Rittal
Rittal
Väggskåp 19" QE-Box, Rittal
QE väggmonterat skåp för nätverksinstallationer med 482,6mm (19") profiler fram. Dessa är justera bara i djupled. Säkerhetsglasdörr med handtag och lås.
Lucka i ena gaveln med lås samma som i dörren.
Ventilationsgaller på sidorna förberett för filterfläkt och utblåsningsfilter. Kabelgenomföring i topp och botten. Borstlist finns som tillbehör.
Skåpen innehåller: Glasdörr 4mm säkerhetsglas med lås, 19"-profil fram.
Fästjärn till nya 19" stativen, MP Bolagen
Fästjärn till nya 19" stativen, MP Bolagen
MP bolagen
Fästjärn till nya 19" stativen, MP Bolagen
Fästjärnet är avsett för fastsättning av stativet upp till vid vägg. Två fästjärn/stativ
Väggbox inne 4 fiber, Hexatronic Fiberoptic
Hexatronic Fiberoptic
Väggbox inne 4 fiber, Hexatronic Fiberoptic
Väggbox 4SC (2xSC duplex). Lackerad stålplåt. Färg korallvit strukturlack. Väggbox med mycket låg bygghöjd, endast 20mm utstick från vägg. Att användas som väggmonterad ODF hos kund. Levereras komplett med hållare för skarvar, 12 enkel- alt. 3 ribbonskarvar. Skarvhylsor med max längd 45 mm rekommenderas. Styrning av fibrer i boxen garanterar min böjradie 30 mm. Traditionell kabel, mikrokabel och mikrodukt kan anslutas. Boxen har stand offs mot vägg. Kan förseglas med sigill.
Fiberkablage SM Duplex SC/APC-LC/UPC OS2, Nexans
Fiberkablage SM Duplex SC/APC-LC/UPC OS2, Nexans
Nexans
Fiberkablage SM Duplex SC/APC-LC/UPC OS2, Nexans
Prefabricerade och inmätta korskopplingskablage av högsta kvalité. Manteln består av halogenfri och flamskyddad plast. Finns i utförandet dubbel (duplex) med två kontakter i varje ände. UPC innebär reflektionsdämpning bättre än 50 dB och APC bättre än 60 dB.
Inomhusbox vit ABS-plast, Krone
Inomhusbox vit ABS-plast, KroneInomhusbox vit ABS-plast, KroneInomhusbox vit ABS-plast, Krone
C3 Connect
Inomhusbox vit ABS-plast, Krone
Kopplingsbox med plinthållare. Box och snäpplock tillverkad av vit plast.
Fiberpanel ODF Lightmate 1HE 19, Hexatronic
Hexatronic Fiberoptic
Fiberpanel ODF Lightmate 1HE 19, Hexatronic
Utdragbar ODF för 19" mekanik med försänkt front. Levereras komplett med skarvhållare och styrning av fiber.
Vikt: 5 kg
Kabel: max 19 mm, höger eller vänster intag
Front: Frihängande, utdragbar 130 mm
Material: Stålplåt med front av rostfritt stål.
Ytbehandling: Strukturlack korallvit
Övrigt: Komplett med skarvhållare enkel- och ribbon, fiberhållare samt hållare för fan outhylsor.
Blindplåt, MP Bolagen
MP bolagen
Blindplåt, MP Bolagen
Fästplåt där man själv borrar hål och monterar de detaljer man önskar. Tillsammans med bakbyggnadssats MP 875 kan man montera vägguttag på plåten och få all strömförsörjning snyggt samlat bakom sitt montage i stativet.
Regel till ASSA ind.lås, Tykoflex
Tykoflex
Regel till ASSA ind.lås, Tykoflex
Regel för ASSA ind.lås
Abloylås
Assa
Abloylås
Abloylås för olika låsning.
M2-skruv för adaptrar, Nexans
M2-skruv för adaptrar, Nexans
Nexans
M2-skruv för adaptrar, Nexans
M2 skruv för mellanstycke används vid de tillfällen SC- och FC-adaptrar (fyrkantsfläns) skall fästat mot panelplatta med hjälp av skruv.
Kopplingsplint 10-par, C3 Connect
Kopplingsplint 10-par, C3 Connect
C3 Connect
Kopplingsplint 10-par, C3 Connect
Slitsplint utan brytkontakter. 2st ledare med lika area kan anslutas i samma kontakt.
Skarvkasett opto 2-pack, Tykoflex
Tykoflex
Skarvkasett opto 2-pack, Tykoflex
Kassetten består av ett kassetthus med lock, två fiberstyrningar och en gummiprofilbit för hylsfixering. Kassetten är lämplig för alla typer av fibrer och har nio fack för 1-4 skarvhylsor per fack, beroende på fibertyp.
Väggbox 8, Hexatronic Fiberoptic
Hexatronic Fiberoptic
Väggbox 8, Hexatronic Fiberoptic
LightMate Väggbox 8 SC, komplett med fiberstyrning och skarvhållare.
Traditionell kabel, mikrokabel och mikrodukt kan anslutas. Boxen har stand offs mot vägg. Kan förseglas med sigill. Skarvhylsor med max längd 45 mm rekommenderas. Styrning av fibrer i boxen garanterar min böjradie 30 mm.
Fäste för montering i 19" stativ medföljer.
Levereras komplett med hållare för skarvar, 12 enkel- alt. 3 ribbonskarvar.
Datastativ 19", a-collection
Datastativ 19", a-collectionDatastativ 19", a-collection
a-collection
Datastativ 19", a-collection
Stativ för montage av 19" utrustning, anpassat för såväl det mindre nätverket som en större datahall. Stativet är delbart, vilket ger ett flertal möjligheter och kompletteras med ett stort sortiment av tillbehör. Stativet levereras med 4st ställbara konsoler.
Fiberkablage Villapatch SM Simplex SC/UPC-LC/UPC, Melbye
Melbye
Fiberkablage Villapatch SM Simplex SC/UPC-LC/UPC, Melbye
Fiberoptiska kablage avsedda för terminering mellan vägg- eller fasaduttag och aktiv utrustning hos abonnent i hemmet. Kablagen tillverkas med CORNING G657B2 fiber och kontrollmäts enligt TELCORDIA GR-326-CORE. Kablagen är vita, förstärkta, halogenfria, flamskyddade med ytterdiameter 4 mm. De är ID märkta med ett unikt nummer och har full spårbarhet samt individuella mätprotokoll. Ljusdämpning (IL) max 0,3 dB och reflektionsdämpning (RL) UPC min 50 dB.
Basic W3 beige väggskåp
Basic W3 beige väggskåpBasic W3 beige väggskåpBasic W3 beige väggskåpBasic W3 beige väggskåpBasic W3 beige väggskåpBasic W3 beige väggskåpBasic W3 beige väggskåpBasic W3 beige väggskåpBasic W3 beige väggskåp
Enoc system
Basic W3 beige väggskåp
W3 är en väggskåpsserie med ett mycket gott pris/utförande förhållande. Skåpets konstruktion ger också mycket god åtkomlighet och stora montagedjup. Skåpserien är användbar för passiva komponenter.
Fiberkablage SM Duplex SC/UPC-LC/UPC OS2 9/125, Nexans
Nexans
Fiberkablage SM Duplex SC/UPC-LC/UPC OS2 9/125, Nexans
Förkontakterat fiberoptiskt kablage i olika längder avsedda för korskoppling eller terminering av aktiv-utrustning. Det fiberoptiska kablaget har två förkontakterade ändar med LC-kontakter i ena ändan och SC-kontakter i andra ändan, båda är tillverkade med UPC prestanda. Kabeln innehåller fast sekundärskyddad fiber och är mantlad med en blå flamskyddad-halogenfri mantel.
UPC innebär reflektionsdämpning bättre än 50 dB.
Trådbygel D70 B46, a-collection
Trådbygel D70 B46, a-collection
a-collection
Trådbygel D70 B46, a-collection
Trådbygel för vertikal rangering av patchkablage. Monteras i 19" profil. Inkl. korgmutter + skruv.
Brytplint 10-par för 1 mm diameter, C3 Connect
C3 Connect
Brytplint 10-par för 1 mm diameter, C3 Connect
Slitsplint (bryt) avsed för terminering av ledare med grövre ledardiameter upp till 1.0 mm. Märkt 01-10 avsedd för montage i plinthållare 2/10.
Markskarv rak DB1, Melbye
Melbye
Markskarv rak DB1, Melbye
En enkel enkelskarv. Det behövs inga extra verktyg eller utrustning - det är bara att skruva åt i båda ändar så är skarven färdig! Skarven finns i två varianter, det enda som skiljer dem åt är innerdiametern - vilket styr hur stor snabbkoppling som ryms inuti.
Kronectionbox Krone, C3 Connect
C3 Connect
Kronectionbox Krone, C3 Connect
Kronection-boxen, en smidig kopplingsbox designad för Krones LSA-plintar (2/10-plintar). Locket och fyra sidopaneler är demonterbara, botten är försedd med plinthållare av metall och trådledare.
Fiberkablage SM Simplex SC/UPC-LC/UPC OS2 9/125, Nexans
Fiberkablage SM Simplex SC/UPC-LC/UPC OS2 9/125, Nexans
Nexans
Fiberkablage SM Simplex SC/UPC-LC/UPC OS2 9/125, Nexans
Förkontakterat fiberoptiskt kablage i olika längder avsedda för korskoppling eller terminering av aktiv-utrustning. Det fiberoptiska kablaget har två förkontakterade ändar med LC-kontakter i ena ändan och SC-kontakter i andra ändan, båda är tillverkade med UPC prestanda. Kabeln innehåller fast sekundärskyddad fiber och är mantlad med en blå flamskyddad-halogenfri mantel
UPC innebär reflektionsdämpning bättre än 50 dB.
Visar 52 av 1487